דלג לתוכן העמוד

ארגז כלים רגשי- איך מסבירים את המצב וכלים להתמודדות

ארגז כלים רגשי לאור ההסלמה בדרום
 

טיפים להורים להתמודדות עם ילדים בזמן אזעקה:

הארועים האחרונים עלולים לעורר תחושות מורכבות ולא פשוטות בקרב ההורים והילדים. צוות הטיפול המקצועי בהר חברון (שפ''ח, מרקם, המכון להתפתחות הילד והמחלקה לשירותים חברתיים) גיבש עבורכם כמה עצות שיסייעו לכם בהתמודדות עם המצב הנוכחי:

ליצור תחושת שליטה במצב
מותר למבוגרים להביע את רגשותיהם, אך חשוב שיעשו זאת בצורה מבוקרת ולא מעל ראשי הילדים. חשיפה לסערת רגשות חזקה, עלולה לערער את בטחונו של הילד ולגרום לחרדה רבה.
 

שמירה על שגרת חיים
גם כאשר ילדים נאלצים להישאר בביתם ולא ללכת למוסדות הלימוד נסו לשמור עד כמה שאפשר על שגרת החיים הרגילה במשפחתכם ועל סדר היום שהילד רגיל אליו, למשל המשך לימודים בקייטנות ובחוגים, ארוחות ערב משותפות, זמני מקלחת ולינה וכדומה - כל עוד הם עומדים בהנחיות פיקוד העורף.  
 
הגבלת צריכת תקשורת 
כדאי להגביל את הצפייה בשידורי החדשות בטלוויזיה. שימו לב לתגובות שלכם מול הדיווחים וזכרו כי אלו משפיעות על התגובות של הילדים שלכם. הסברים מנחמים ומעוררי ביטחון יכולים למנוע התפתחות של תופעות חרדה ורצוי להזכיר לילדים שיש להם הורים, מורים, מדריכים ואפילו צבא שתפקידם לשמור עליהם.

תרגול לכניסה למרחב מוגן
מומלץ לקיים תרגול כניסה למרחב מוגן באופן חוויתי על מנת לאפשר להם לחזק התמודדות ולהעלות שיח על דרכים לשמירה על עצמנו במצב חדש זה. ניתן ללוות את הכניסה למרחב המוגן על ידי שיר או משחק קבוע

שיחות 
כשמשוחחים עם ילדים על המצב, חשוב לגלות רגישות לרמת ההבנה שלהם, לגיל ולאופי, ולהתאים את השפה ואת השיחה בהתאם. ילדים מתביישים לפעמים בפחדים ובקושי שלהם להתמודד עם מצבי מתח. חשוב לאפשר להם לבטא רגשות שליליים ולהבהיר כי ילדים שונים מגיבים לאירועים מלחיצים בדרכים שונות. יש להבהיר לילד כי תשומת הלב החיובית שהוא מקבל מהוריו ומהמבוגרים החשובים לו מובטחת לו ואינה קשורה ליכולת שלו להתגבר על פחדיו. 

מספר דגשים לשיחה:

  1. עלינו לאפשר לילדים לשאול ולשוחח על מה שראו ושמעו, כך הם יוכלו לשלול או לאמת את חששותיהם. פתחו איתם בשיחה ואפשרו להם להתבטא: בשאלות, בציור משותף ובמשחק. אוורור רגשות וקבלת תשובות על שאלות הינו גורם מרגיע.
  2. ילדים צעירים זקוקים למידע פשוט וקונקרטי עם מסרים מרגיעים: "אמא ואבא פה שומרים עליכם", "אתם בטוחים".
  3. כאשר העובדות לסיבות האירוע אינן ברורות מתפתחות שמועות רבות, שלעיתים מפחידות יותר מן המציאות. חשוב לסייע לילדי להבחין בין עובדות לבין שמועות ו"עובדות" שהן פרי דמיון.

הצעות נוספות

פעילות גופנית והפעלות 
מומלץ לפרוק מתחים באמצעות פעילות גופנית בבית או בחוץ, כמו ריצה, ריקוד, רכיבה על אופניים, קפיצה במקום או כל פעילות אחרת שמאפשרת הנאה, שחרור אנרגיה ופורקן. בנוסף, פעולות כמו ציור, בועות סבון, תפילה, משחקי דמיון או כל דרך אחרת להסחת הדעת, מסייעות להתרכז בשגרה במקום הגורמים שמעוררים חרדה ומתח. פעילות אלו יכולות להיות הזדמנות טובה לחיזוק הקשר שלכם עם הילדים. לעתים הילדים עשויים לבטא במשחקים אלו תכנים המעידים על פחד - זכרו כי זו תופעה טבעית שמסייעת להם להתמודד עם המצב.

בנוסף, השתתפות בפעילות חברתית בצורה של תרומה לקהילה והתנדבות, מסייעת בהגברת תחושת הביטחון ומגבירה את הסיפוק האישי. חשוב להעניק לכל אחד מבני המשפחה תפקיד ואחריות, ובכך להעביר מסר של עשייה ומסוגלות גם בעיתות מתח וחרדה. כך למשל, אחריות להביא את חיית המחמד או בובה ספציפית לממ"ד.

הומור- הומור היא דרך יעילה וטובה להורדת מתח ולהתמודדות עם מצבי חרדה. עם זאת, חשוב לוודא שמשתמשים בו במידה נכונה ולא באופן שמבטל את התחושות של הילדים.

קישורים להפעלות חינמיות לילדים:
אתר גלים- לאור המצב הביטחוני האתר פתוח למורים ותלמידים ללא צורך בהזדהות: https://www.galim.org.il/

אתר הסוד של מיה-  האתר פתוח לטובת הילדים שבוטלו להם הלימודים: http://sodmaya.co.il/ ובהרשמה הכניסו את הקוד חיבוק18

אתר אופנים-  פעילויות לילדים https://bit.ly/2B2o4vQ


סיוע מקצועי

הגורמים המקצועיים והטיפוליים (פסיכולוגים ויועצים) זמינים לכם במוסדות החינוך של ילדיכם וישמחו לסייע לכם בנושא. ניתן לפנות אליהם בעזרת הגננות והמחנכים/ות.

בכל מקרה של דאגה או שאלה הנכם מוזמנים להתקשר אלינו: ל'קו החם'  של "מרקם" מרכז החוסן והעזרה הנפשית-הר חברון  בין השעות 8:00-16:00, לטלפון: 02-9969146.
https://ctconnect.co.il/forms/form?f=b1a2c4d79a33551b10cb41e3a1d19c5c

לאחר השעה 16:00 ניתן לפנות דרך המייל akavaham@gmail.com. הנציג שירכז את הפניות יפנה אותן אל איש המקצוע הרלוונטי במועצה.

 

ניתן לפנות גם ל:
שפ''ח- השירות הפסיכולוגי חינוכי במועצה: 02-9969184

המחלקה לשירותים חברתיים במועצה- 02-9969141

ער"ן (עזרה ראשונה נפשית) בטלפון 1201

האזור שלנו ניחן בחוסן נפשי גבוה ובגורמים אנושיים וטיפוליים מקצועיים, מסורים ואיכותיים.